حفر چاه نو آب و فاضلاب | مستر لوله

حفر چاه

حفر چاه

اولین گام در حفر چاه آب و فاضلاب، مشخص کردن مکان مناسب حفاری می باشد که بایستی بوسیله یک متخصص با توجه به وضعیت ساختمان مشخص و معلوم شود. حفر چاه آب و فاضلاب مناسب برای ساختمان نیاز به تخصص خاصی دارد که هر فرد عادی قادر به انجام آن نمی باشد.

محل حفر چاه آب و فاضلاب می بایست جایی باشد که رفت و آمد کمتر در آنجا صورت بپذیرد. همانند زیر پله‌ها، حیاط خلوت‌ها. در ضمن چاه بایستی به لوله‌های فاضلاب عمودی نزدیک باشد تا حتی‌ الامکان از لوله‌ کشی فاضلاب به صورت افقی جلوگیری شود زیرا خطر مسدود شدن لوله‌های افقی بیشتر می باشد.

اگر که مجبور باشیم حفر چاه آب و فاضلاب را در محل‌های پر رفت و آمد همانند راهروها یا این که کف آشپزخانه و یا این که پذیرایی انجام دهیم، می بایست بعد از طوقه‌ چینی روی آن را به وسیله یک دال بتنی بپوشانیم. اجرای این دال بتنی که هزینه زیادی هم ندارد در صورت ریزش کردن طوقه چاه مانع سقوط افراد به درون آن می شود.

اگر که در محلی آب آشامیدنی ساکنین ساختمان از چاه آب تامین می‌گردد حفر چاه آب و فاضلاب و چاه آب باید به اندازه کافی از یکدیگر دور باشند (نزدیک به 30 متر) چون در غیر این صورت چاه آب به وسیله باکتری‌های موجود در فاضلاب آلوده خواهد شد. بعد از تعیین محل حفر چاه آب و فاضلاب، بایستی مدل چاه مناسب برای دفع فاضلاب انتخاب شود. انتخاب مدل چاه فاضلاب بستگی به جنس خاک، نوع زمین و سطح آب زیر زمینی منطقه‌ مورد نظر دارد.

خدمات فنی و تاسیسات ساختمانی

 • لوله بازکنی و حفر چاه آب و فاضلاب
 • تعمیرات لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان (لوله سبز، پلیکا، فلزی، چدنی و …)
 • سرویس کولر گازی و آبی و تعمیر کولر
 • تعمیر و اجرای لوله کشی موتورخانه نصب و تعمیر پکیج، شوفاژ
 • تعمیر پمپ آب خانگی، ‌تعمیرات انواع پمپ طبقاتی و افقی ساختمان
 • حفاری چاه فاضلاب، حفر چاه آب و فاضلاب با مقنی ماهر و دستگاه
 • حفاری چاه فاضلاب
 • تشخیص دقیق و نقطه ای محل ترکیدگی لوله در غرب تهران
 • تشخیص علت رطوبت و نم با دستگاه و ترمیم آن
 • نشت یابی سیفون سرویس بهداشتی
 • انشعاب فاضلاب آپارتمان به فاضلاب شهری
 • از بین بردن و برطرف کردن بوی بد دستشویی و دفع بوی نامطبوع لوله فاضلاب، حمام و توالت
 • اجرا و تعمیرات عایق کاری و ایزوگام کف گرمابه، سرویس بهداشتی و سقف ساختمان
 • تعمیر و سرویس توالت و لوله سرویس بهداشتی فرنگی و ایرانی در تهران
 • تعمیرات همه تاسیسات ساختمان
 • تبدیل دستشویی ایرانی به فرنگی و برعکس وانجام امور بنایی آن
 • لوله بازکنی های سخت و پیچیده
 • رفع گرفتگی لوله اداره بیمارستان و هتل

حفاری انواع چاه فاضلاب در تهران

برای یک ساختمان با عمر طراحی چاه حداقل 15 سال و مجموعا 3 توالت در هر آپارتمان به ازای هر نفر ساکن 8/2 متر مکعب انباره مورد نیاز می باشد. یعنی برای 5 واحد بزرگ و 30 نفر ساکن در ساختمان بر اساس محاسبات حجم انباره چاه 84 متر مکعب برای حداقل 15 سال مکفی می باشد و برای عمر چاه حداقل 15 سال و جمعا بیش از 3 سرویس در هر آپارتمان به ازای هر نفر 3/3 متر مکعب انباره مکفی می باشد یعنی برای مثال فوق در این شرایط حجم انباره 99 متر مکعب مکفی می باشد. البته لازم بذکر است که ‌این محاسبه مشمول چاه آب باران نمی‌شود.

نکته مهم این می باشد که بر اساس این محاسبه سطح نفوذ پذیری انباره 2/0 برابر مقدار عددی حجم انباره در مقیاس متر مربع بایستی باشد یعنی یک انباره 84 متر مکعبی باید حداقل 8/16 متر مربع سطح نفوذ از کف داشته باشد.

این چاه از مصالح نفوذ ناپذیر و مقاوم در برابر خوردگی از جمله بتن یا این که مصالح ساختمانی یا پلی اتیلن و مواد پلیمری و غیره ساخته شده و وظیفه آن حفظ و نگهداری فاضلاب و عدم اجازه نشت از آن یا این که به آن توسط محیط اطراف بوده و این چاه ها می بایست در دوره های کوتاه و مشخص توسط تانکرها یا این که دستگاهای مخصوص تخلیه گردند.

در محل ها و پروژه هایی که بدلیل بالا بودن سطح آب های زیر زمینی امکان حفر چاه آب و فاضلاب نیست و همچنین در مکان هایی که سازمان ها و ارگان های محیط زیستی محدودیت هایی برای حفر چاه آب و فاضلاب جذبی به اجرا درآورده می باشد، استفاده از سیستم سپتیک تانک الزامی می باشد.

چاهای سپتیک به دو نوع یک بخشی یا این که چند بخشی تقسیم می گردند که‌ این تقسیم بندی بر طبق بخش بندی داخلی سپتیک بوده به گونه ای که اگر سپتیک حاوی یک بخش باشد لازم می باشد با استفاده از دیوارهای کوتاه به عنوان موج گیر سرعت حرکت فاضلاب در آن را کاهش داده تا امکان جدا شدن آب از مواد معلق در فاضلاب ایجاد گردد که به مرور زمان فضولات بصورت لجن در کف مخزن جمع شوند.

استانداردهای حفر کردن چاه فاضلاب

 • محل احداث چاه در ساختمان باید در فاصله مناسبی از پی و ستون ها قرار بگیرد.
 • لوله هواکش برای خروج گازهای بد بو و مضر از چاه متصل گردد.
 • محل دهانه چاه به طریقی مشخص شود تا در مواقع ضروری برای تعمیرات و یا تخلیه چاه بتوان به سهولت محل آن را پیدا نمود.
 • در نقشه ساختمان بهتر می باشد محل دقیق حفر چاه عمق میله و حجم انباره آن انتخاب گردد.
 • حفر چاه آب و فاضلاب در جایی باشد که دسترسی به آن برای تخلیه چاه در فواصل زمانی معین فراهم باشد.
 • قبل از حفر چاه آب و فاضلاب می بایست مختصات چاه های دیگر را بازبینی نمود به این صورت که تا شعاع سه متری چاه، چاه دیگری حفر نشود.
 • حفر چاه کنار باغچه و یا این که کاشتن درخت کنار چاه باعث تخریب می شود.
 • لوله های آب سرد و گرم را از روی دهانه چاه عبور ندهید.
 • کارشناس مربوطه پس از بررسی شرایط خاک در محل تعیین شده برای حفر چاه آب و فاضلاب، نوع چاهی که برای شما مناسب است را مشخص کرده و اقدام به حفر چاه آب و فاضلاب می کند.

رعایت نکات زیر برای کسانی که می خواهند عملیات حفر چاه آب و فاضلاب را انجام دهند ضروری می باشد:

کارگران حفاری باید مجهز به کلاه و کفش ایمنی و طناب و کمربند ایمنی و دستکش و لباس کار و در صورت لزوم عینک حفاظتی باشند. زمان کار در درون چاه اگر ضرورت و شرایط کار ایجاب کند کارگر مقنی چاه باید مجهز به ماسک تنفسی مناسب و یا این که ماسک با هوای فشرده باشد به صورتی که هوای سالم مستقیما به ریه های کارگر برسد.

محل حفاری چاه های فاضلاب و آب

او‌لین قدم در حفر چاه آب و فاضلاب، مشخص کردن مکان مناسب حفاری می باشد که باید به وسیله یک متخصص با دقت به شرایط ساختمان مشخص شود. حفر چاه آب و فاضلاب مناسب برای ساختمان نیاز به تخصص خاصی دارد که هر فرد معمولی قادر به انجام آن نمی باشد.

محل حفر چاه آب و فاضلاب باید جایی باشد که رفت و آمد کمتر در آنجا انجام شود. همانند زیرپله‌ها، حیاط خلوت‌ها. در ضمن چاه باید به لوله‌های فاضلاب عمودی نزدیک باشد تا حتی‌ الامکان از لوله‌کشی فاضلاب به صورت افقی جلوگیری شود زیرا خطر مسدود شدن لوله‌های افقی بیشتر می باشد.

اگر که مجبور باشیم چاه را در محل‌های پر رفت و آمد همانند راهروها یا این که کف آشپزخانه و یا این که پذیرایی حفره کنیم، می بایست بعد از طوقه ‌چینی روی آن را به وسیله یک دال بتنی بپوشانیم. اجرای این دال بتنی که هزینه زیادی هم ندارد در صورت ریزش کردن طوقه چاه مانع سقوط افراد به درون آن می گردد. اگر‌ که در محلی آب آشامیدنی ساکنین ساختمان از چاه آب تامین می شود حفر چاه آب و فاضلاب آب باید به اندازه کافی از یکدیگر دور باشند (نزدیک به 30 متر) زیرا در غیر این صورت چاه آب بوسیله باکتری‌های مو جود در فاضلاب آلوده خواهد شد.

بعد از تعیین محل حفاری چاه فاضلاب، می بایست نوع چاه مناسب برای دفع فاضلاب انتخاب شود. انتخاب نوع چاه فاضلاب بستگی به جنس خاک، نوع زمین و سطح آب زیر زمینی منطقه‌ مورد نظر دارد.

روش های حفر کردن چاه های عمیق

حفر چاه با مته چرخشی : در حفر چاه آب و فاضلاب با دستگاه مته چرخشی، ضمن انجام این کار از مته فلزی بزرگ (به طور چرخشی) استفاده می شود.

حفر چاه آب و فاضلاب با مته کابلی : در روش مته کابلی، با استفاده از کابل‌های فلزی قوی که به سمت بالا و پایین به حرکت درآمده، که با خرد کردن سنگ‌ها زمین را حفر می کند.

حفر چاه با روتاری : یکی از راه‌های استخراج آب، حفاری چاه آب با دستگاه روتاری می باشد. عمق حفاری به عمق آب‌های زیر زمینی و موقعیت جغرافیایی و کیفیت آب بستگی دارد.

چاه کن دستی : در شیوه دستگاه چاه کن دستی یا این که سنتی پس از حفاری و برداشت خاک که با استفاده از مته‌های مخصوص انجام می شود، دیوار چاه با سیمان و یا بتن پوشیده می شود.

چاه‌های نقطه‌ای : در چاه‌های نقطه‌ای لوله‌های فلزی به هم وصل شده و با ضربه زدن و به صورت چرخشی وارد زمین می شوند. در ‌این شیوه آب از روش صفحه مشبکی که در انتهای لوله‌ها قرار دارد استخراج می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 4 =

تماس بگیرید